سوالات رایج در خصوص اینورتر های فرکانسی:

-برای انتخاب  و خرید اینورتر های فرکانسی در  نیاز به دانستن اطلاعاتی از قبیل :توان موتور، نوع تغذیه  برای اینورتر فرکانسی اعم از تکفاز و یا سه
فاز هست وسپس نکاتی مهم در کنار این نکات اصلی مد نظر می باشد که با ید به آن دقت شود.در ابتدای  کار باید کاربری وکاربرد مورد نیازتان،  در نظر گرفته شود مثل کاربری جرثقیل ، پمپ و فن و...
در صنعت برای اینورتر فرکانسی از اصطلاهات رایج درایور موتور و... استفاده می شود.

چرا برای انتخاب اینورتر فرکانسی ، اطلاع از جریان نامی موتور بسیار مهم است؟ آیا کافی نیست که توان نامی موتور را بدانیم؟

یکی از مهمترین مشخصه ها برای انتخاب اینورتر یا درایور موتور های فرکانسی بخصوصص برند میتسوبیشی الکتریک دانستن جریان موتور هست در واقعجهت سایزینگ مهندسی اینورتر ها باید آنها را از روی جریان و میزان درصد اور لود آنها را انتخاب کرد و صرفا دسته بندی بر اساس توان اینورتر برای محاسبات مهندسی ملاک نمی باشد برای مثال اینورتر های میتسوبیشی از آمپر دهی بالایی نسبت به دیگر برند ها برخوردار می باشند که در بیشتر مواقع نیاز به افزایش رنج در کاربری های سنگین ندارند.در واقع سازندگان درایو های فرکانسی، بر اساس پیش فرض هایی در مورد موتورها،محصولاتشان را دسته بندی نموده و بر اساس توان موتورها اینورترها رادسته بندی نموده و بر اساس توان نامی موتورها درایو های فرکانسی را دسته بندی نموده و بر اساس توان موتورها اینورترها را به بازار مصرف ارائه می دهند. با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که پیش فرض های سازندگان، در مورد موتور شما نیز درست عمل کند. بنابراین جریان نامی یک موتور عامل مهمی در انتخاب اینورتر می باشد.

با استفاده از درایور موتور سرعت یک الکترو موتور را حداکثر تا چه مقدار بیشتر از سرعت نامی آن موتور  می توان افزایش داد؟

هر درایور موتور یا اینور تر سقف فرکانس خروجیمختص به خود را  دارد اما مطلب مهم تر اینست که با افزایش سرعت در موتورهای آسنکرون به مقداری بالاتراز سرعت نامی آن ها، گشتاور خروجی این موتورها متناسب با افزایش سرعت افت می نماید. بنابراین گشتاور بار متصل شده به موتور، عاملی محدود کننده می باشدکه درصورت عملکرد دراز مدت موتوردرفرکانس های بالاتر از رنج نامی خود ،عمرالکترو موتور  به شدت کاسته خواهد شد.

 آیا امکان استفاده  از اینورتر فرکانسی برای راه اندازی و کنترل دور موتورهای تک فاز  1PH امکان پذیر می باشد؟

بطور کلی جواب خیر می باشد. با اینکه یک یا دو سازنده ادعا می کنند اینورترهایی تولید می کنند، با این حال انواع مختلفی از موتورهای تک فاز
وجود دارند که بعضی از اینها برای راه اندازی  و استفاده توسط اینورتر نیاز به اصلاحاتی دارند و بعضی ها نیز اصلا قابل استفاده برای این کار نیستند.

آیا امکان دارد  یک الکتروموتور ۳ فاز 400 ولت را با استفاده از یک درایور موتور  تک به سه فاز راه اندازی کرد؟

حتما پلاک موتور را بررسی نمایید. اگر موتور توانایی کار با برق ۳ فاز۲۲0 ولت را داشته باشد می توانید با استفاده از یک درایور موتور تک فاز به سه فاز موتورتان را راه اندازی و کنترل نمایید. این اینورترها با برق تک فاز تغذیه شده و ۳ فاز ۲۲0 ولت را ایجاد  می کنند.

آیا در صورت استفاده از درایور موتور  نیاز به جایگزین نمودن الکتروموتورهای قدیمی می باشد؟

معمولا نیازی نیست . اما  اگر الکتروموتور قبل از سال 1990 میلادی ساخته شده باشد ، جایگزین نمودن آن بسیار مفید  باشد.  و اگر سن و سال موتور قابل تعیین نیست کلاس عایقی موتور را از روی پلاک آن،حتما  استخراج نمایید. اگر کلاس عایقی موتور B باشد، تعویض موتور مهم می باشد.

آیا امکان دارد از درایوی با توان بالاتر برای راه اندازی یک الکترو موتور  با توان نامی کمتر استفاده کرد؟
بله، به امکان پذیر می باشدو می توان اینورتر را با  تنظیم پارامترهای مربوطه و حفاظتی برای جلوگیری از آسیب دیدنموتور  استفاده نمود ولی درصورت تفاوت زیاد  بین توان اینورتروموتور،ازحفاظت های موتور به دلیل رنج بالای عملکرد اینورتر کاسته خواهد شد.

آیا امکان استفاده ازیک اینورتر برای راه اندازی  چند موتور به صورت همزمان می باشد؟
در واقع  همچین  کاری شدنی می باشد  اما باید اینورتر در مد کنترلی  v/f کار کندوباید حتما  به صورت مستقل مدار حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاه  را داشته باشند.اینورتر نیز باید به نوعی  انتخاب شود که بتواند جریانی برابر یا بیشتراز جمع  جریان های  نامی موتورها را تامین کند. در نظر داشته باشید  هرگز زمانی که اینورتر در حالت " Run"  و کار می باشد  اتصال بین موتورها و درایو  برقرارنباشد.


چگونه بین  مدل های مختلف سروو درایوهای میتسوبیشی مختلف سروو درایو مناسب را انتخاب کنم؟

انتخاب سروو درایو مناسب میتسوبیشی(سروو درایو میتسوبیشی) برای کار شما مستلزم در نظر گرفتن چندین عامل مهم و کلیدی برای اطمینان از عملکرد بهینه و سازگاری با سیستم شما می باشد. در این قسمت  راهنمایی برای کمک به تصمیم گیری آگاهانه برای انتخاب بهترین سروو درایو میتسوبیشی برای شما وجود دارد:

برنامه کاری خود را دقیقا بررسی کنید : نیازهای خاص کار  خود، از جمله میزان بار، سرعت سروو موتور ، دقت و شرایط محیطی مناسب خود  را شناسایی کنید.
سازگاری با موتور یا سروو موتور میتسوبیشی : اطمینان حاصل کنید که سروو درایو میتسوبیشی با سروو موتور میتسوبیشی  که قصد استفاده از آن را دارید، سازگار باشد. میتسوبیشی طیف وسیعی از سروو موتور را ارائه می دهد، بنابراین مهم است که درایو میتسوبیشی مطابق با آن انتخاب شود.
الزامات عملکرد: فرکانس کاری سروو موتور میتسوبیشی، ولتاژ و جریان خروجی و توان تحویلی که کار شما به آن نیاز دارد را در نظر بگیرید.
ویژگی‌های ایمنی: به دنبال درایوهایی میتسوبیشی باشید که دارای ویژگی‌های ایمنی استاندارد برای محافظت از سیستم و پرسنل و دستگاه های  شما هستند.
شرایط محیطی: سرووو درایو میتسوبیشی ای  را انتخاب کنید که بتواند در دمای محیط و رنج رطوبت محیط شما به طور موثر عمل کند.
پشتیبانی نرم افزار: بررسی کنید که آیا سروو درایو میتسوبیشی شما توسط نرم افزاری مانند MR Configurator2 برای راه اندازی، تنظیم و نگهداری آسان پشتیبانی می شود یا خیر.
از ابزارهای کنترلی مناسب استفاده کنید: میتسوبیشی ابزارهایی مانند ابزار کنترلی MELSERVO را ارائه می دهد که می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین سروو موتورها و درایوهای میتسوبیشی برای سیستم خود با تنظیم الگوهای پیکربندی و عملکرد دستگاه کمک کند.
پشتیبانی فنی: سطح پشتیبانی فنی و خدمات  موجود را در نظر بگیرید، مانند آموزش ها و راهنماها، که می تواند برای راه اندازی و عیب یابی بسیار ارزشمند باشد.
با ارزیابی دقیق این عوامل، می‌توانید سروو درایو میتسوبیشی را انتخاب کنید که نیازهای برنامه شما را برآورده کند و عملکرد سیستم اتوماسیون شما را افزایش دهد. اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، پشتیبانی فنی و ابزارهای انتخاب آنلاین میتسوبیشی می‌توانند راهنمایی بیشتری ارائه دهند.